27.11.2021 | 10:03
MSUV nova stanica izložbe Evrovizion
Putujuća izložba “Evrovizion. Crossing Stories and Spaces” nemačkog Instituta za internacionalne odnose u kulturi, na kojoj učestvuje i grupa umetnika iz Srbije i regiona, otvorena je 26. novembra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu performansom Ivane Ivković “Monument. No One Ist Lost”.
Kokustoskinja Sanja Kojić Mladenov istakla je na otvaranju da se izložba bavi aktuelnim društveno-političkim kontekstom i propitivanjem evropskog identiteta kroz isticanje manje vidljivih i marginalizovanih geopolitičkih i kulturnih prostora. Sa koleginicom Sabinom Klem (Klemm) u fokus je stavila prostore Jugoistočne i Istočne Evrope – mesta koja na međunarodnoj umetničkoj sceni koja imaju donekle podređenu ulogu. “Cilj nam je bio da ukažemo na postojeće problematične odnose, osvetlimo specifične progresivne impulse lokalnih umetničkih scena, te otvorimo prostore za aktivnu međusobnu saradnju”, rekla je Sanja Kojić Mladenov.
Izložba će biti predstavljena u 12 gradova Evrope, a MSUV je jedna od prvih stanica, što joj je posebno drago, jer će Novi Sad 2020. godine poneti titulu Evropske prestonice kulture, značajne i za propitivanje evropskog kulturnog identiteta”.
Sanja Kojić Mladenov, Branislava Sekulić, Frank Bauman
Izložba je i deo programa “Novi Sad – EPK 2020”, a osim Ivane Ivković, zastupljeni su i: Nevin Aladağ, Igor Bošnjak, Vajiko Chachkhiani, Lana Čmajčanin, Johanna Diehl, Petrit Halilaj, Janine Jembere, Vladimir Miladinović, Henrike Naumann, Emilija Škarnulytė, Selma Selman, Slavs and Tatars i Adnan Softić.
Rad Ivane Ivković problematizuje proces dekonstrukcije i rekonstrukcije rodnih uloga u političkom, etičkom i simboličkom promišljanju biopolitike ženske percepcije. Veća grupa muških izvođača u MSUV, uz minimalnu koreografiju, odigrava scenario koji predstavlja razvijenu kompoziciju Poslednjeg suda – dekonstrukciju te biblijske predstave kojom se “ponovo oživljava” trenutak neposredno nakon nje.
Direktorka MSUV Branislava Sekulić istakla je da se taj muzej izložbom “Evrovizion” potvrđuje kao institucija koja predstavlja mesto ukrštanja kultura i mesto razmene umetničkih vizija i ideja, mesto koje je “most susretanja i povezivanja umetnika”.
Izložba “Evrovizion”, kako je istakla, predstavlja put u drugačiju perspektivu, prozor u nove mogućnosti. “Tumači nasleđe i budućnost evropskog čoveka kroz vizuru 14 umetnika iz Evrope, od čega i iz Srbije i regiona”, dodala je ona, izrazivši zahvalnost ifa i Gete institutu u Srbiji na partnerstvu u realizaciji tog projekta, kao i na višegodišnjoj dobroj saradnji.
Direktor Gete instituta u Srbiji Frank Bauman istakao je da se izložba “Evrovizion” oslanja na dugačku tradiciju saradnje MSUV, ifa i Gete instituta, a s druge strane, ona je “nešto potpuno novo za sve uključene, jer se ovog puta ne radi o prezentaciji gotove, unapred pripremljene i kustosirane izložbe iz Nemačke. Umesto toga, ovde su predstavljena međunarodna umetnička dela specijalna producirana za izložbu Evrovizion. Na šestogodišnjem putovanju kroz različite evropske gradove, mahom uz izbegavanje ‘dežurnih metropola’, fokus je uvek na Evropi uz umetničku diskusiju o gorućim socijalnim, ekološkim i kulturnim pitanjima. Goethe-Institut u Srbiji i ja smo ponosni što smo deo ovog projekta”, istakao je Bauman.
Umetnice, umetnici i umetnički kolektivi koji učestvuju na izložbi, istražuju svojim radovima različita aktuelna društveno-politička pitanja: pitanje porekla, ličnog i kolektivnog identiteta, istorije i mitologije, politike pamćenja i arhiviranja, kritičkog pogleda na neoliberalizam, kolonijalizam i nacionalizam, vladajuće stereotipe i pozicije drugog i drugačijeg u odnosu na društveno dominantno.
Naziv izložbe “Evrovizion” konstrukt je sličnih, ali i različitih jezičkih formi – Eurovisione/Evrovizija/Евровизия, koje simbolizuju ideju mogućeg zajedništva.
Izložbu čine i putujuća biblioteka, dostupna svim posetiocima izložbe, internet prezentacija projekta i Magazine Pre-Issue, koji sadrži početne informacije o projektu. Takođe, u svakom gradu prezentacije biće koncipiran po jedan novi broj magazina, pa tako i EVROVIZION.CROSSING NOVI SAD – realizovan sa lokalnim partnerima. Na kraju se očekuje kolekcija različitih časopisa, kao specifični “arhiv putovanja”.
Za vreme trajanja izložbe, odnosno do 27. februara 2022, najavljeno je više pratećih programa u Novom Sadu, a u završnici i izložba umetnice Henrike Nauman u galeriji Menjačnica Gete instituta u Beogradu.
*Foto: Marko Ercegović
(SEEcult.org)