12.11.2021 | 14:44
Restaurisana Šumanovićeva Berba
Slika “Berba” Save Šumanovića biće izložena od 16. do 26. novembra u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu povodom stogodišnjice nastanka, nakon kompleksnog procesa konzervacije i restauracije koji je trajao više godina.
Posetioci će imati priliku da vide prvo monumentalno delo Šumanovića u njegovom originalnom sjaju, istakao je Narodni muzej.
Slika “Berba” nastala je tokom Šumanovićevog prvog boravka u Parizu od jeseni 1920. do leta 1921. godine, jedne od stvaralački najplodnijih godina tog velikog umetnika. Na osnovama te figuralne ikonografije, varijacija vinograda i berbi, tema “branje grožđa”, posebno poslednjih godina umetnikovog života, postala je omiljeni žanr motiv kojem će se Šumanović stalno vraćati.
Slika predstavlja sintezu i jedinstvenu modifikaciju različitih pariskih iskustava – od konstruktivističkog uticaja Pola Sezana, preko elemenata sintetičkog kubizma Pabla Pikasa, do potpuno drugačije kompozicione sheme uspostavljene na tradiciji i klasicizmu Pusena i Engra, čime je Šumanović označio početak svoje nove, neoklasicističke faze.
Restauracija slike “Berba” počela je 2016. godine, a prema rečima konzervatorke-restauratorke u Narodnom muzeju Tijane Petrović, taj proces bio je problematičan, jer je Šumanović bio loš tehnolog. Imao je, kako je navela u virtuelnoj prezentaciji, velike probleme otpadanja podloge i bojenog sloja na pojedinim delovima slike.
Zadatak restauratora bio je da fiksiraju bojeni sloj, ali to nisu učinili vodenim vezivom, već su našli rešenje u upotrebi sintetičkih smola.
Proces restauracije, screenshot
Narodni muzej je za sve one koji bi želeli da saznaju više o slici “Berba” i samom Šumanoviću organizovao i predavanje stručnjaka iz ateljea za konzervaciju i restauraciju, koji će predstaviti taj restauratorski poduhvat i govoriti o izazovima sa kojima su se susreli 18. novembra u 18 časova.
Izlaganje restaurisane “Berbe” jedinstvena je priliku za upoznavanje sa jednim od najereprezentativnijih Šumanovićevih dela, čija renesansna čistoća i harmonija celine, kako je istakao Narodni muzej, naglašavaju tendenciju afirmacije života s jedne i revitalizacije tradicionalnih vrednosti s druge strane.
(SEEcult.org)