15.02.2022 | 12:19
Muzičke imrovizacije kolektiva The Howlite u izdanju kuda.org
Centar za medije_kuda.org objavio je novo izdanje programa “Novi oblici istraživanja savremene muzike” (NOISM), proizašlo iz stvaralačkog procesa novosadskog sastava The Howlite.
Sesije sastava The Howlite (Dunja Crnjanski, preparirani klavir, glas; Marko Čurčić, bas gitara, elektronika; Predrag Okiljević, tenor saksofon) održane su u oktobru 2021. godine u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, a snimljeni zvučni materijal korišćen je kao zvučna matrica (soundtrack) u interdisciplinarnoj radionici kao segment NOISM rezidencijalnog programa realizovanog u formi preformansa “Ghost Hosting” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV). Rezidencijalni program je uključujučio gostujuću umetnicu iz Berlina Pauline Payen sa tri domaće umetnice – Jelenom Alempijević. Dunjom Crnjanski i Jelenom Vasiljević.
Snimljeni materijal “The Disappearance of a Cloud” objavljen je u formi CD izdanja pod etiketom kuda.org, noism 2021, tak-ta-t_cd004, a moguće ga je preslušati i onlajn – ovde. CD “The Disappearance of a Cloud” snimio je, miksovao i masterizovao Zsolt Polgar, ilustraciju potpisuje Jelena Vasiljević, a dizajn Veljko Damjanović (Sputnik) & kuda.org.
To je prvo u nizu od tri CD izdanja u okviru kuda.org produkcije i istraživanja u improvizaciji kroz koju se propituju zajednički rad, slušanje i odlučivanje.
NOISM rezidencijalni umetnički program “Ghost Hosting” realizovan je u saradnji sa Udruženjem za savremeni ples Pokretnica i Gete institutom u Beogradu, uz podršku Gradske uprave za kulturu Novog Sada, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i FfAI fondacije.
Inače, uporedo sa novim izdanjem NOISM, kuda.org je, u saradnji sa MSUV-om, kokurirao izložbu “Unstable Practices (Medijska ontologija)” u Kaunasu – jednoj od evropskih prestonica kulture 2022. Izložba je deo razmene programa Novog Sada i Kaunasa kao EPK 2022, a otvorena je do 27. februara u Fotografskoj galeriji u tom gradu u Litvaniji.
Kustoski tim izložbe čine: Sanja Kojić Mladenov (MSUV), Agné Narusyté, Zoran Pantelić (kuda.org) i Gintaras Zinkevičius.
Sadržaj i radovi su preuzeti iz izložbi koje su producirali i kurirali MSUV i Centar za medije_kuda.org, a uz kuda.org, zastupljeni su i: Apsolutno, Arhiva ateljea DT20, Aleksandar Davić, Doplgenger, Čedomir Drča, Slobodan Tišma, Grupa KÔD & prijatelji, Vladan Joler, Katalin Ladik, Božidar Mandić, Novosadska gradska komuna, Bogdanka Poznanović, Judita Šalgo, Predrag Šiđanin i Dragan Vojvodić.
Izložba prezentuje primere nestabilne i emancipatorske umetničke prakse u Novom Sadu, od neo-avangarde do savremene, medijske i postmedijske umetnosti. Za polazište referiše na rezultate projekta “Trajni čas umetnosti” Centra za nove medije_kuda.org, usmerenog na mapiranje društvene i umetničke istorije Novog Sada kroz predstavljanje mreže protagonista i referenci, umetničke, društvene i političke teorije i prakse, koja je uticala na novosadsku neoavangardu 60-ih i 70-ih godina XX veka. Centralni deo izložbe iz tog razloga zauzima mapa “Medijske ontologije”, kao ključni segment projekta “Trajni čas umetnosti”, koja prezentuje istraživačku metodologiju projekta i pokriva polje istorijskih avangardi sa početka XX veka, preko posleratne neoavangarde, pa sve do savremene umetničke medijske produkcije.
Avangardi procesi, kao pokretači umetničkog eksperimenta, inovativnosti, progresivnosti, angažovanosti i slobode umetničkog izraza obeležili su umetničku i društvenu istoriju Novog Sada, te se postavlja pitanje očuvanja postignutih vrednosti u lokalnoj sredini, njene vidljivosti i povezanosti sa sličnim, važnim aktivnostima u regionalnom i internacionalnom kulturnom prostoru, kao i njihovoj povezanosti sa savremenim medijskim i postmedijskim praksama. Izložba kroz fotografsku, video i digitalnu umetničku i dokumentarnu građu MSUV, Centra za nove medije_kuda.org, umetnika i umetnica, ukazuje na pojedine značajne aktere, pojave i prostore razvoja neo-avangardne, medijske i postmedijske prakse Novog Sada. Istovremeno, bavi se propitivanjem uticaja specifičnog društvenog konteksta na razvoj umetničke scene, odnosom institucija i društvenog sistema prema kritičkim, nestabilnim i emancipatorskim konceptima, relacijama između privatnog i javnog prostora, kao i povezanošću lokalne, regionalne i internacionalne umetničke scene.
Za produkciju izložbe bio je zadužen Stanislav Drča, a arhitekta postavke je Donatas Stankevičius.
(SEEcult.org)