22.02.2022 | 15:57
Pomoć NIS-a Ateljeu 212
Beogradsko pozorište Atelje 212 dobilo je pomoć od šest miliona dinara od kompanije NIS za unapređenje energetske efikasnosti svoje zgrade, na kojoj je poslednja velika rekonstrukcija urađena 1992. godine.
Direktor Ateljea 212 Novica Antić ističe da se to pozorište, koje je 2021. proslavilo 65 godina rada, „dosta dobro drži“, ali da protok vremena čini svoje i da je zato donacija NIS-a veoma značajna.
„Publika vidi salu i pozornicu u dobrom stanju, ali je iza još mnogo toga“, rekao je Antić na konferenciji za novinare 22. februara, na kojoj je nanavio da će sredstva biti iskorišćena za zamenu kompletne stolarije – vrata i prozora, kao i za zamenu kompletne rasvete – sijalica i reflektora LED osvetljenjem, što će smanjiti potrošnju energije i poboljšati uslove rada svih zaposlenih.
Zahvalivši NIS-u na društveno odgovornom projektu „Zajednici zajedno“, u okviru kojeg je dodeljena pomoć, Antić je naglasio da je Atelje 212 jedino pozorište koje je dobilo sredstva na tom javnom konkursu, te je zahvalio i timu iz kuće koji je pripremio valjanu dokumentaciju i obezbedio saglasnosti nadležnih sekretarijata i Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Podsetivši da zbog pandemije već dve godine rade sa smanjenim kapacitetom gledališta, što je bitno umanjilo i prihode, Antić je najavio da stvari ipak idu na bolje i da će od narednog meseca ponovo biti otvorena mala scena.
„U martu ćemo imati ukupno 32 predstave. Vraćamo se na stara dobra vremena pre korone“, rekao je Antić, dodavši da će se radovi odvijati parcijalno do kraja leta i da neće remetiti redovni repertoar, a u planu je da se uskoro otvori i čuveni bife Ateljea 212.
Gradski sekretar za kulturu Ivan Karl uputio je dvostruku čestitku – NIS-u koji je prepoznao Atelje 212, kao i samom pozorištu koje se potrudilo da bude prepoznato.
Karl je podsetio na podršku NIS-a Festu i dodao da je ovo logični nastavak društveno odgovornog delovanja, te pozvao ustanove kulture da prate konkurse NIS-a i da se na njih prijavljuju.
Na pitanje koliko Grad Beograd izdvaja za infrastrukturu i za programe ustanova kulture čiji je osnivač, Karl je odgovorio: „Grad Beograd izdvaja dovoljno za infrastukturu i za unapređenje rada svih svojh ustanova, a uvek postoji nešto što se kaže da je šlag na tortu. Ovo je u tom smislu šlag na tortu“.
Direktor Centra za odnose sa javnošću NIS-a Stefan Despotović izrazio je zadovoljstvo što je ta kompanija mogla da podrži tako važnu ustanovu kulture kao što je Atelje 212.
Kako je istakao, to je deo šireg projekta koji traje duže od deset godina i obuhvata desetak gradova u Srbiji u kojima NIS radi. „Iza nas je na desetine uspešno obavljenih projekata obnove kojima je zajedničko poboljšanje kvaliteta života zajednice. Nastavićemo taj program i dalje“, rekao je Despotović.
Prvak Ateljea 212 Svetozar Cvetković prisetio se kako je svojevremeno kao upravnik tog teatra često molio za pare i kako ga je direktor jedne velike državne firme pitao: Zašto bi ja vama trebalo da dam novac?
„Iza tog zašto ne treba uvek da postoji neka lična korist. U tome je značaj gesta NIS-a i cele ove akcije, načina na koji se prezentuje i načina na koji se ta sredstva omogućuju“, rekao je Cvetković.
Ističući istorjiski značaj Atelja 212 i kvalitet aktuelnog repertoara, Cvetković je napomenuo da „za postizanje svega toga mora da postoji celishodna infrastruktura, ne samo da se gledaju predstave u idealnim uslovima, nego i da ljudi stvaraju i rade u nekim pristojnim uslovima“.
(SEEcult.org)